Dzięki wielogodzinnej fermentacji mąki chleb jest bardzo smaczny i aromatyczny. Dzięki pieczeniu pod przykryciem chleb ma bardzo chrupiącą skórkę.
składniki:
  • 400g - Mąka pszenna chlebowa typ 750
  • 280g (70%) - Ciepła woda
  • 9g (2,25%) - Sól
  • 2g (0,5%) - Suche drożdże

Mąkę przesiej przez sito. Wsyp do miski i dodaj ciepłą wodę, zmieszaj i pozostaw na około 20 minut. Dodaj sól i drożdże i intensywnie wyrób, aby składniki się połączyły. Pozostaw w misce pod przykryciem na około 5 godzin w temperaturze pokojowej. Na początku fermentacji trzeba ciasto przebijać co około 30 minut - dwa trzy razy. Aby nie kleiło się do rąk można ciasto oprószyć mąką. Odgazowanie powoduje, że drożdże lepiej się rozwijają, a samo ciasto staje się silniejsze.

Po fermentacji wyłóż ciasto na oprószoną mąką stolnicę, rozpłaszcz delikatnie i zawijaj brzegi do środka. Uformowany w ten sposób bochenek przełóż (składaniem do środka) do oprószonego mąką koszyczka do rozrostu. Pozostaw na około półtorej godziny w temperaturze pokojowej. Około 15 minut przed końcem garowania nagrzej piekarnik do temperatury 250st.C z żeliwnym garnkiem lub szklanym naczyniem żaroodpornym w środku. Przełóż ciasto z koszyczka na oprószoną mąką deskę, z deski do rozgrzanego garnka.

Piecz przez 15 minut pod przykryciem, po tym czasie zmniejsz temperaturę do 230st.C i zdejmij przykrycie. Dopiekaj kolejne 25-30 minut.

Ostudź chleb na kratce.


Warto posłuchać jak wspaniale chrupie przy krojeniu

Końcowy rozrost w koszyczku

Jeszcze kilka minut i ciasto trafi do pieca

Pięknie wypieczona skórka, regularny miękisz

Mocno wypieczona skórka wygląda obłędnie, nadaje także unikalny smak

Chleb z gara - łatwy, biały chleb pszenny pieczony tego samego dnia

wtorek, 2 lutego 2016 / Komentarzy: 1

Dzięki za przeczytanie wpisu "Chleb z gara - łatwy, biały chleb pszenny pieczony tego samego dnia". Jeśli chcesz zostawić swój komentarz, sugestię lub masz pytanie zapraszam poniżej.


1 komentarz:

  1. Chlebek wg. tego przepisu przepyszny. I ta skórka!!! Polecam

    OdpowiedzUsuń