Wspaniała rustykalna pizza jak z pieca chlebowego. Bardzo delikatne, aromatyczne ciasto z wielkimi dziurami. Idealna propozycja na Międzynarodowy Dzień Pizzy który obchodzimy 9 lutego.
składniki:
  • 250g - Mąka pszenna chlebowa typ 750
  • 175g (70%) - Ciepła woda
  • 5g (2%) - Sól
  • 1g (0,4%) - Suche drożdże

Mąkę przesiej przez sito. Dodaj ciepłą wodę, zmieszaj i pozostaw na około 20 minut. Dodaj sól i drożdże i wymieszaj aby składniki się połączyły. Odstaw na kilka minut i ponownie wyrób. Pozostaw w misce pod przykryciem na około 6 godzin w temp. pokojowej. Na początku fermentacji trzeba ciasto przebijać co około 30 minut - dwa trzy razy. Jest dość wilgotne więc na pierwsze dwa przebicia można oprószyć ciasto mąką.

Po fermentacji wyłóż ciasto na oprószoną mąką stolnicę. Uformuj kulkę. Pozostaw na około dwie godziny w temperaturze pokojowej - ciasto stanie się bardzo plastyczne ale wciąż dość silne. Około 15 minut przed końcem dojrzewania nagrzej piekarnik do temperatury 250st.C z blaszką, lub wcześniej jeśli z kamieniem do pizzy. Przełóż ciasto na mocno oprószoną mąką deskę, rozpłaszcz i rozciągaj aby uformować cienki placek - delikatnie aby nie potargać.

Nałóż dodatki - odrobinę oliwy, sosu pomidorowego, kilka pomidorków koktajlowych, kilka oliwek, kawałki sera mozzarella. Dopraw bazylią, oregano, solą - wg gustu. Spryskaj piec wodą aby wytworzyć parę i zsuń pizzę z deski do rozgrzanego pieca.

Piecz przez około 6 minut (dół + termoobieg) na półce 1/3 od dołu, po tym czasie przełącz piekarnik na tryb grilla temp. 300st.C i przełóż pizzę na połkę 1/3 od góry i dopiekaj kolejne 2 minuty. Obserwuj pizzę, aby jej nie spalić.


Dodaj pomidorki koktailowe, oliwki, kawałki sera, skrop oliwą

Jeszcze chwilę i do pieca

Pilnuj piekarnika aby dobrze wypiec ale nie spalić

Pomidorki z ogonkami prezentują się wyśmienicie

Spód i krawędzie pizzy mają bardzo porowatą strukturę

Rustykalna pizza na cieście chlebowym

poniedziałek, 1 lutego 2016 / Komentarzy: 0

Dzięki za przeczytanie wpisu "Rustykalna pizza na cieście chlebowym". Jeśli chcesz zostawić swój komentarz, sugestię lub masz pytanie zapraszam poniżej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz